Svědomí

20. ledna 2014 v 0:07 | Citronek |  Přítomnost
Překvapuje mne kolik lidí dokáže jiné soudit, aniž by věděli čím jsi dotyčný prošel. Každý máme právo na své jednání, konat své činy dle svého uvážení a na vlastní odpovědnost. My sami se pak musíme vypořádat se svým svědomím s nímž usínáme, přičemž mnohdy usínáme s pocitem vlastní zrady, nechuti k vlastní osobě a dlouho nám trvá se přes naše úkony dostat. Proč nás tedy soudí lidé, jenž mají toto právo také? Proč nesoudí sebe?
Jednoduchá odpověď spočívající v lidské závisti. Hledáme horší vlastnosti u jiných, abychom si dokázali, že my nejsme ti nejhorší. Nejjednodušší cesta jaká může být, srovnávat se s těmi nejhoršími, abychom si zvedli své ego, které nám v budoucnosti shodí lidé, jenž opět své ego živí na takových jako jsme my. Jsme tedy parazité? Naše ego přežívá mnohdy na úkor jiných, kterým ho snižujeme svojí uměle vytvořenou nadřazeností. Ano, je velmi jednoduché bez práce si dokazovat, že jsme dokonalí, ale sami v sobě tomu nevěříme, víme že jsme nic nedokázali, ale napovrch to nesmíme dát znát, neboť by na nás začali parazitovat druzí, což si nemůžeme dovolit.
Dobrá tedy, tváříme se jako přeborníci světa, ubližujeme jiným, kteří se nedokáží tak výborně přetvařovat a tím jim dáváme lekci do života - lži, přetvařuj se, nebo ve společnosti nepřežiješ a budeš poslední místo v sociálním žebříčku. Čímž se dostáváme k tématu šikana. Struktury lidského chování mi přijdou stejné, jde jen o prostředí v němž vyrůstáme, jde o cíle našich rodičů, kteří se nás mnohdy snaží dotlačit do věcí v nichž se sami nedokázali realizovat. Skrze nás si plní své sny. Dokážeme mnohé, ale musíme jít za vlastními cíly, zatnout zuby a bojovat o každé slovo ve společnosti. Vybojovat si místo, jméno, prestiž. Mnohdy se však stává, že bojujeme na úkor našich přátel a našich dobrých mravů. Jsme pro okolí výborní, chytří až přímo brilantní. A pro nás? Nás trápí jediné! Svých cílů jsme dosáhli, na vrcholu jsme však sami. Zde začneme přemýšlet, co se dalo říci a dělati jinak, abychom nezůstali sami a naše svědomí bylo čisté...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama